Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
 

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ

 

BÖLÜM HAKKINDA

 

Fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayarak, uzman hekim tarafından tanısı konulmuş hasta ve sağlıklı kişileri değerlendirerek günlük yaşam kalitesinin arttırılasına yönelik koruyucu yöntemleri ve tedavileri ve rehabilitasyon çalışmaları uygulamasında uzmanlaşmış, araştırmacı, özgüveni ve öz yeterlik becerisi yüksek, bilgi teknolojilerine hakim ve entegre çalışabilen fizyoterapistler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans eğitiminde temel tıp bilimleri (Anatomi, fizyoloji vs.) derslerinin yanı sıra klinik bililer (Ortopedi, nöroloji vb.) ve mesleki beceri kazandırmayı hedefleyen pratik uygulamalı (Pediatrik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon gibi) dersler ve teorik dersleri içermektedir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programına girebilmek için ortalamanın üzerinde genel akademik yeteneğin yanı sıra, fen derslerinde başarılı olmak gerekir. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında çalışacak kişiler, tam olarak iyileşemeyecek bir hastaya bazı ihtiyaçlarını karşılaması için yeni beceriler kazandırmak, ona güç vermek ve ailesinin anlayışlı davranmasını sağlamak durumunda oldukları için, sabırlı, hoşgörülü, güler yüzlü ve zayıf insanlara yardımdan hoşlanan, sorumluluk sahibi kimseler olmalıdırlar.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Lisans Diploması ve “Fizyoterapist” ünvanı verilir.

 

MEZUNLARIN İSTİHDAM PROFİLLERİ

Fizyoterapist ünvanına sahip olan kişiler, Sağlık Bakanlığına Devlet ve Özel Hastanelerinin fizik tedavi, ortopedi, nöroloji, yanık ünite merkezleri, kardiyoloji, pediatri, kadın-doğum kliniklerinde görev yapabilir. Fizyoterapist bir uzman hekimle özel klinik açarak çalışabilir. Ayrıca, Sosyal Sigortalar Kurumu, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, özel eğitim merkezleri, spor kulüplerinde, kaplıca/termal tesislerinde ve huzurevlerinde çalışabilirler.

 

VİZYON

Eğitimde ve uygulamada öncü yenilikçi, ürettiğini tüm insanlığa paylaşan, kaliteli bir eğitimin verildiği kurumsal yapılanmasını tamamlamış bir bölüm olmanın yanı sıra, öğrencilerinin sahiplendiği ve içinde bulunmaktan gurur duyduğu ve mezunları tercih edilen, insanlığa hizmet eden, yaptığı bilimsel, sosyal ve kültürel faaliyetlerle kaynak gösterilen, mesleğini çağın ilerisine taşıyan ülke ve dünya çapında öncü bir eğitim, öğretim ve araştırma merkezi olmaktır.

 

 

 

 

MİSYON

Çağdaş Fizyoterapi ve Rehabilitasyon biliminin gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış mesleki hak ve sorumluluğunu bilen ve uygulayan, etik prensiplere bağlı, mesleki otonomisine sahip çıkan, dünyada ve ülkesindeki bilimsel gelişmeleri takip eden ve elde ettiği bilimsel araştırmalarla evrensel bilgi birikimine katkıda bulunan, ulusal ve uluslararası platformlarda mesleğimizi, ülkemizi ve üniversitemizi temsil edecek  fizyoterapistler yetişmesini sağlamaktır.

 

 

 

 

    Bölüm Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Bülent BAYRAKTAR

Tekil Ziyaret : 648
Toplam Ziyaret : 1834